CS Rapid Bucuresti

VS BC CSU SIBIU

Sala Rapid București - 2024-03-31 6:00 PM

FRB TV

BC CSU Sibiu, înfrângere în meciul 2 al finalei mici. Bronzul se decide la Sibiu!

Sibienii au pierdut partida de seara trecută, din deplasare la Oradea, și vor juca meciul decisiv pentru bronz, miercuri, 24 mai 2017, de la ora 19:00. Oradea s-a impus pe teren propriu, scor 70-66 (20 – 18, 14 – 14, 17 – 19, 19 – 15).

Baschetbaliștii sibieni au făcut un meci bun la Oradea, însă nu au reușit să își atribuie victorie. În primele două sferturi meciul a fost unul echilibrat, apoi, în sfertul 3 gazde s-au distanțat. Galben-albaștri au revenit însă nu au reușit să câștige partida. La finalul meciului, Dan Fleșeriu a declarat:

„Un meci între două echipe care se pregătesc să plece acasă, cu jucători un pic deconectați de la campionat, în care noi am încercat să facem maximum posibil. Am reușit să venim de la -12 puncte la +6, în 6-7 minute, cu câteva aruncări de trei puncte. Aș vrea să rămân doar cu impresia aceasta despre echipa mea după acest meci. Am avut niște posesii pierdute, dar nu cred că din vina noastră că am pierdut posesiile respective, dar vom vedea meciul următor. Am reușit să câștigăm meciurile de pe teren propriu. Sper să avem suficentă energie, eu am o rotație mai scurtă decât Oradea și cred că aici se vor echilibra lucrurile, chiar dacă vom fi acasă. Publicul nostru încearcă și reușește de fiecare data să ne împingă să câștigăm”, a spus Dan Fleșeriu, antrenorul BC CSU Sibiu.

Pentru BC CSU Sibiu au marcat: Igor Mijajlovic 16p, Chris Cooper și  Marcel Davis câte 13 puncte, Bogdan Popescu 11p, Boris Lalovic 6p, Radu Paliciuc 5p și Kevin Hardy 2p.

Meciul decisiv, al treilea al seriei din finala mică, se va disputa miercuri, la ora 19:00, la Sala Transilvania. Biletele s-au pus deja în vânzare la sediul Clubului, str. Rennes, nr.2, între orele 9 și 15, dar și online pe www.csusibiu.ro.