Sala Transilvania - 2024-04-25 8:00 PM

FRB TV

Continuăm pe locul I, înaintea ultimei etape din  sezonul regulat

Credit foto: Eduard Merschi

BC CSU Sibiu continuă fără greșeală și câștigă o nouă partidă, de data aceasta la Iași. Galben-albaștri au învins Politehnica Iași, scor 89-67 (24-18, 19-15, 26-22, 20-12) și joacă ultima partidă înainte de Top 6, luni, 19 martie  2018, dela ora 18:30, în deplasare la Dinamo.

Baschetbaliștii sibieni au început bine meciul la Iași și au reușit să țină gazdele departe pe tabelă, încă din primul sfert al partidei. Galben-albaștri nu au dat nicio șansă ieșenilor și au reușit să câștige, rând pe rând, fiecare sfert al meciului. Doar sfertul secund a fost mai echilibrat, însă până la final, BC CSU Sibiu a reușit  să se impună clar, la diferență de 22 de puncte. La finalul partidei, Dan Fleșeriu a declarat:

”Sunt mulțumit de rezultat, deși jocul prestat de echipa noastră nu a fost foarte bun. Iașul a jucat cu determinare mare și au fost momente când au pus probleme. Mă bucur că suntem aproape de a termina prima faza pe locul 1 și suntem cu toții conștienți că trebuie să ridicăm nivelul în Top 6. Sper să reușim asta mai mult decât viitorii noștri adversari și să obținem rezultate bune. Mulțumesc, din nou, suporterilor care au reușit să ajungă și în această deplasare lungă, pe o vreme rea. Fără ei nu reușeam să fim pe această poziție”, a spus antrenorul principal al BC CSU Sibiu.

Pentru BC CSU Sibiu au marcat: Mirel Dragoste 19p, Lawrence Kinnard 19p, Monyea Pratt 18p, Chris cooper 11p, Jordan Williams 11p, Radu Paliciuc 6p, Tyler Laser 5p.

Pentru BC CSU Sibiu urmează partida din deplasare la Dinamo București. Meciul se joacă luni, 19 martie, de la ora 18:30 și va fi transmis LIVE pe pagina de Facebook a Clubului nostru.