Urmatorul meci
BC CSU SIBIU VS CSM ABC Athletic Constanta

Sala Transilvania - 2024-04-25 8:00 PM

FRB TV

FIBA Europe Cup: Înfrângere la un punct în meciul cu BK Pardubice. Calificarea se decide miercuri

Primul meci oficial din Cupele Europene s-a încheiat cu o înfrângere la limită pentru echipa noastră. După o evoluție cu multe schimbări de situație, baschetbaliștii BC CSU Sibiu au fost învinși la un punct de oaspeții din Cehia de la BK Pardubice, scor 78-79 (26-21,11-15, 17-29, 24-14).

Într-o atmosferă de sărbătoare, BC CSU Sibiu a revenit în competiția europeană, la 9 ani de la ultima participare. Meciul a început promițător, jucătorii noștri reușind să își adjudece primul sfert, scor 26-21. Înaintea pauzei lucrurile au fost echilibrate, echipa noastră intrând la vestiar cu un avantaj de doar un punct. Echipa din Cehia însă a vut un sfert 3 extrem de bun, reușind să marcheze 29 de puncte si să se distanțeze pe tabelă. Dar lucrurile urmau să fie decise în ultimul sfert. Echipa noastră a fost la un pas de victorie, având plus 1 p, înainte cu 2 secunde de joc. BK Pardubice a profitat de atacul nostru ratat și în ultima secundă au marcat coșul care avea să le aducă victoria. Scorul final a fost 78-79, dar sibienii pleacă în Cehia cu dorința acerbă de revanșă.

”Dacă atunci când aveam minus 10-11 puncte ne propunea cineva să pierdem la limită, am fi acceptat varianta asta. Mă nemulțumește că pe final am ratat două ocazii de a câștiga meciul. Am avut un atac pe care nu l-am valorificat și o apărare pe care am făcut-o greșită. Aici se vede lipsa de coeziune dintre băieți, se vede că nu am avut destul timp să pregătim totul, iar deciziile proaste pe care le-am luat în anumite momente sunt toate din această cauză. Totuși, dacă ne gândim la câte mingi am avut înăuntru și au ieșit afară, și câte contraatacuri am ratat fiind singuri la coșul, cred că am fi putut câștiga meciul ăsta la 10 puncte. Cred că seria nu este decisa, avem 5 zile să pregătim meciul următor și sunt convins că vom face tot posibilul să ne calificăm”, a declarat Dan Fleșeriu, antrenorul BC CSU Sibiu.

Pentru echipa noastră au marcat: Kevin Capers 21p, Radu Paliciuc 14p,  DeAngelo Riley 13p, Lawrence Kinnard 10p, Monyea Pratt 8p, Laser Tyler 7p, Chris Cooper 5p.

Meciul retur se va disputa miercuri, 27 septembrie, pe terenul celor de la BK Pardubice, Cehia.

Acțiune cofinanțată de Consiliul Local Sibiu și Primăria Municipiului Sibiu prin Agenda Sport